arrow_back İnternette Bilgi Güvenliği ve Alışveriş

VPN ve Proxy yazılımları kullanmak ne kadar güvenlidir?

İnternette, kullanıcının IP adresini gizlemek veya internetteki erişim engelleme uygulamalarını aşmak için geliştirlmiş ve gerek masaüstü bilgisayarlar gerek akıllı telefonlara ve Tablet bilgisayarlara gerekse Chrome, Firefox v.b. İnternet tarayıcılarına eklenti olarak kurulabilen VPN ve Proxy servisleri/uygulamaları bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilen VPN ve proxy servislerinin kullanıcıları maruz bırakabileceği güvenlik tehlikelerinden bazıları şunlardır:

  • Kullanıcı DNS istekleri değiştirebilir ve kullanıcı erişmek istediği internet sitesinden farklı bir siteye yönlendirilebilir. Örneğin erişilmek istenen banka sitesinin sahtesine kullanıcı yönlendirilerek şifreleri ve kredi kartı bilgileri çalınabilir.
  • VPN kullanırken banka hesabına giriş yapılırsa kullanıcı adı ve parola bilgileri çalınabilir.
  • VPN kullanırken e-posta hesabına giriş yapılırsa e-posta şifresi çalınabilir ve bu bilgilerle kullanıcı adına e-posta gönderme işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Benzer bir durum sosyal medya hesapları için de geçerlidir. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine VPN üstünden erişilmesi giriş bilgilerinin başkalarının eline geçmesine neden olabilir.
  • İnternet üstündeki bulut depolama hizmetlerinden faydalanırken VPN kullanılması bütün verilerin istenmeyen ellere geçmesine neden olabilir. Özel fotoğraflar gibi başkası tarafından görülmesi istenmeyen bilgileri ele geçiren kötü niyetli kişiler bunları tehdit unsuru olarak kullanabilir.
  • Bilgisayarlara trojan, virüs vb. zararlı yazılım yüklenebilir veya “man in the middle” saldırılarına maruz kalınabilir.
  • Kullanıcının İnternet hızında da düşüş yaşanabilir,.
Toast Alert...