arrow_back İnternette Bilgi Güvenliği ve Alışveriş

İnternet bankacılığında ve internetten alışverişte güvenliğim için nelere dikkat etmeliyim?

Site hakkında ön araştırma yapın: Alış-veriş yapılacak e-ticaret sitesi hakkında ön araştırma yapılarak bilgi sahibi olunmalıdır. İlgili e-ticaret sitesinin iletişim ve hakkımızda bölümlerinden detaylı bilgiye ulaşılabilir. Söz konusu e-ticaret sitesi ile ilgili internetteki yorum, görüş ve şikayetlerin dikkate alınması faydalı olacaktır.

Https yazıyor mu?: Https, bir kaynaktan diğerine tüm bilgileri şifreli olarak gönderen bir güvenlik sistemidir. Alışveriş yaptığınız sitenin ödeme bölümüne geldiğinizde adres çubuğunda https:// yazıp yazmadığına mutlaka dikkat edin. Eğer sadece http:// yazıyorsa o sayfadan ödeme yapmak risklidir. Ayrıca; adres çubuğunun sol tarafında site bilgisinin yer aldığı açıklamanın yeşil renge dönüştüğüne ve kilit simgesinin belirdiğine emin olunuz.

Adres doğru mu?: İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adına dikkat edin. Eğer site adında bir tuhaflık varsa gerçeğinin birebir aynısı olan bir siteye yönlendirilmiş olabilirsiniz. Ayrıca; e-posta linklerini tıklayarak hiçbir sayfadan işlem yapmayınız. Mümkünse internette alışveriş yaptığınız sitelerin ve bankacılık sayfanızın doğru adreslerini sık kullanılanlarınıza ekleyiniz.

Sanal kredi kartı kullanın: Mümkünse cebinizdeki kredi kartını değil, bu kredi kartına bağlı fakat limitini sizin belirlediğiniz "Sanal Kredi Kartı" kullanın.
Alışverişlerinizde Sanal Kredi kartı kullanarak;

  • Limitinizi asıl kart limitinize bağlı olarak kendiniz belirleyebilir, böylece kredi kartı dolandırıcılarının zararlarından korunursunuz.
  • Sanal kredi kartı sadece telefon ve internet kullanımı için oluşturulan, fiziksel olarak basılmayan bir kredi kartıdır. Sadece numarası vardır.
  • Limiti sadece internet ve telefonla alışveriş işlemleri için yükseltilip sonra sıfırlanan özel bir limittir, bu nedenle çalıntı veya kötü niyetli kullanıma imkan tanımaz.

Sanal kredi kartınız yoksa bankanızdan oluşturması için talep ediniz.

Ortak alanlara dikkat edin: Ortak kullanılan bilgisayarlardan, ortak wi-fi alanlarından ve internet kafelerden alışveriş ve bankacılık işlemi yapmayınız, bu bilgisayarlara kredi kartı numaranızı ve diğer kişisel bilgilerinizi yazmayınız.

Parola seçimi: Alışveriş yapacağınız siteye üye iseniz parolanızın başkaları tarafından tahmin edilmesi zor bir parola olmasına özellikle dikkat edin. Klavyenizde arda arda gelen sayılar (123456 gibi) ve harflerden (asdf, abcd, qwe) oluşan parolaları kesinlikle kullanmayınız. Bu tür parolalar, bu ortamı dolandırıcılık amaçlı kullananların çok kolayca tahmin edebileceği parolalardır. Parolanızın sayı+harf+karakter kombinasyonundan oluşan ve tahmin edilmesi zor en az 8 karakterli olmasını tavsiye ederiz.

3D Secure’dan haberdar mıyız?: Çevrimiçi alışverişi kullanırken birçok güvenilir web sitesi 3D Secure uygulamasına geçmiş durumdadır. 3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin tesis edebileceği bir şifre oluşturulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması bu sayede engellenmektedir. Bu sebeple; 3D Secure ödeme seçeneği var ise tercih etmeniz doğru olacaktır.

Ürün fiyatı: Satın alacağınızın ürün ile ilgili mutlaka fiyat araştırması yapın. Ürünün yaklaşık fiyatı ile ilgili önceden bilgiler edinin. Eğer ürüne ait bir açıklama ya da fiyatla ilgili bir iddia size inanılması güç geliyorsa ve siz bunu gerçekçi bulmuyorsanız, şüphelerinizi ciddiye alın. Örneğin 100 TL'lik bir ürün 20 TL'ye gibi iddialı bir fiyata satılıyorsa şüpheci davranmak gerekmektedir.

Küçük yazılara dikkat edin: Alışveriş yaptığınız sitenin satış sözleşmesini okuyun, özel koşullar olup olmadığına dikkat edin. Bazı kısıtlamalar ya da (örneğin: kullanılmış ürün satışı gibi ya da kampanya boyunca iade kabul edilmeyeceği gibi veya fiyata KDV'nin dahil olmadığı gibi) açıklamalar çok küçük harflerle yazılmış olabilir. Bu konuda uyanık olun. Detaylar küçük yazılı ayrıntılarda gizlidir mantığıyla hareket ediniz.

Ürün teslimatı: Ödeme yapmadan önce ürün teslimat, iade ve koşulları hakkında bilgi sahibi olunuz.

Alışveriş kaydını tutun: Alışverişinizi bitirmeden önce son kayıtların yazıcı çıktısını alın. Bu bir belge olarak elinizde bulunsun. İleride anlaşmazlık yaşadığınızda bu belgelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Toast Alert...