arrow_back İnternette Bilgi Güvenliği ve Alışveriş

Akıllı Telefon ve Tablet PC gibi akıllı cihazlar kullanırken bilgi güvenliğim için nelere dikkate etmeliyim?

  • Akıllı telefonunuz, tablet bilgisayarınız gibi internet erişiminde kullandığınız cihazlara parola koyun.
  • Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılan mobil uygulamaları, cihazınızın işletim sisteminin resmi uygulama mağazasından indirmelisiniz. Resmi kaynaklar dışından indirilen uygulamalar zararlı yazılımlar ve virüsler içerebilir. Ayrıca popüler uygulamaların logolarını ve tasarımlarını taklit ederek üretilen sahte uygulamalar indirildiğinde; banka hesap bilgileri, parola, resimler gibi önemli kişisel bilgileriniz çalınabilir.
  • Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarınıza uygulama indirmeden önce cihazınızın hangi uygulamalarına erişim izni istediğini kontrol edin.
  • Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılan mobil uygulamalar, cihazınızın konum (GPS) bilgisine, kısa mesaj (SMS) veya multimedya mesajlaşma servisine (MMS), e-posta hesaplarınıza, telefonunuzdaki tüm kişi listesine, fotoğraf, medya ve dosya içeriklerinize, telefonunuzun çağrı geçmişine, aldığınız verileri kontrol etme bilgisine, kamera ve mikrofon erişimine ulaşabilir ve bu bilgilerinizi kullanabilir. Bu sebeple; akıllı telefon, tablet gibi cihazlarınızın ayarlar bölümünden kullandığınız uygulamalarınıza verdiğiniz erişim izinlerini kontrol edin ve gereksiz veya riskli olduğunu düşündüğünüz izinleri kaldırın. Ayrıca akıllı telefonunuz ve tablet bilgisayarınızda yüklü uygulama listenizi düzenli olarak inceleyin ve tanımadığınız uygulamaları bulmaya çalışın.
  • Akıllı telefonlara ve tablet bilgisayarlara mobil uygulamaları yüklemeden önce “kullanım koşullarını” mutlaka okuyun. Uygulama hakkında yapılan yorumlar, indirme sayısı gibi bir takım araştırmalar yapmanız, indireceğiniz uygulamanın güvenilirliği hakkında size olumlu veya olumsuz yönde fikir verecektir.
  • Mobil cihazlar için tasarlanmış mobil sitelerde kullanılan kısaltılmış web adreslerinin yanıltıcılığı sebebiyle, telefonunuzla zararlı bir bağlantıya tıklama ihtimaliniz, masaüstü bilgisayara oranla çok daha fazladır. Bu yüzden tanıdığınız birinden geliyor olsa dahi, virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve dolandırıcılık benzeri tehditlerden korunmak için, şüpheli bulduğunuz linklere asla tıklamayın. Özellikle tam internet adresini (URL) göremiyorsanız dikkatli olun.
  • İnternet erişiminde kullandığınız cihazların ve uygulamaların yazılım güncellemelerini mutlaka yapın.
Toast Alert...